Popularność języka angielskiego

angielski bielsko

angielski jest popularny

W telewizji, w internecie, w pracy, w radiu i w sklepach – angielski jest tak powszechny, że często przestajemy zwracać uwagę na jego obecność wokół nas. Niektórzy jednak zadają sobie pytanie: skąd ta popularność? Dlaczego aż tylu ludzi uczy się angielskiego i czy na pewno warto? I chociaż wydaje się, że znajomość języka angielskiego jest czymś zdecydowanie pożytecznym, wyjaśnienie jego popularności to nieco dłuższa, lecz ciekawa historia. Jeśli zwrócimy uwagę na liczbę rodowitych mieszkańców posługujących się angielskim, wbrew pozorom nie będzie on w czołówce najpopularniejszych języków. Wyprzedzają go chociażby chiński czy hiszpański, ale jedno pozostaje pewne – to wciąż język, którego uczymy się najchętniej i język, którego najczęściej używa się w komunikacji międzynarodowej.
Gdy mowa o „globalnym angielskim”, większość ludzi myśli: Ameryka, Stany Zjednoczone, potężne państwo zaawansowane technologicznie i ekonomicznie, niejednokrotnie determinujące warunki na rynku międzynarodowym. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nawet Ameryka swoje osiągnięcia zawdzięcza żyjącym wieki temu brytyjskim kolonistom.
Chociaż Wielka Brytania jest znacznie mniejsza od Stanów Zjednoczonych, to właśnie ona odpowiedzialna jest za dzisiejszą sławę języka angielskiego. Brytyjski kolonializm, który zapoczątkował tę „językową dominację”, sprawił, że to właśnie angielski jest obecnie najchętniej uczonym językiem świata, językiem, który najbardziej zasługuje na miano „lingua franca” XXI wieku.
Wszędzie, gdzie zawitali Brytyjscy koloniści, dyktowali oni swoje zwyczaje i narzucali swój język, decydowali o polityce i kontrolowali finanse. Fundamenty dzisiejszej Ameryki położyli właśnie Brytyjczycy, a w Indiach, które do stosunkowo niedawna pozostawały pod silnym wpływem Wielkiej Brytanii, angielski wciąż pozostaje językiem urzędowym. Nie można zapomnieć, że to tylko dwie największe z byłych kolonii Brytyjskich! Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gibraltar, Kajmany i Falklandy, to tylko niektóre z terenów, które do tej pory pozostają w strefie wpływów Wielkiej Brytanii i zależne są od angielskiej królowej.
Popularność języka angielskiego tylko wzrosła, gdy znaczenie na świecie uzyskały Stany Zjednoczone. W muzyce, filmie, literaturze, w środkach masowego przekazu i w biznesie, trendy zaczęli dyktować Amerykanie, szczególnie w okresie po II wojnie światowej. Potężne rynki finansowe zlokalizowane w Ameryce, przedsiębiorstwa i koncerny o światowym zasięgu za swój język uznały angielski – i taką sytuację też zaakceptowano, pozwalając mowie Brytyjczyków stać się „językiem wspólnym” światowego handlu i polityki.
Dzisiejsza popularność języka angielskiego jest wynikiem przede wszystkim licznych kolonii założonych przez Brytyjczyków oraz ekonomicznej i kulturalnej ekspansji Amerykanów. Czy zatem warto uczyć się angielskiego? Chociaż minęły już czasy dominacji Imperium Brytyjskiego, a znajomość angielskiego na niektórych nie robi już wrażenia, to wciąż język, bez którego ciężko odnaleźć się w dzisiejszym świecie.

Popularność języka angielskiego w Bielsku-Białej jak i w całej Polsce zaczęła wzrastać z upadkiem żelaznej kurtyny. Język rosyjski przez wiele lat narzucany w szkołach, został wyparty przez inne zachodnie języki. Po 1989 roku powstało wiele szkół językowych oraz placówek edukacyjnych. Bielsko-Biała szczyci się jako miasto  z jedną z największych ilości prywatnych szkół językowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *