Czy istnieje potwór z Loch Ness ?

Loch Ness

Loch Ness

Jezioro Loch Ness – można się pokusić o stwierdzenie , że  jest to najsłynniejsze jezioro na Ziemi. Jest to jedno z dwóch największych jezior na terenie Wielkiej Brytanii, zajmuje powierzchnię ponad 56km2 oraz w niektórych miejscach jest głębokie na 226m. Jezioro swoją wielkość zawdzięcza temu, że powstało z połączenia kilku mniejszych.

Według legend i rożnych podań zamieszkiwane jest przez potwora i to on czyni je takim sławnym. Wzmianki o potworze, który zamieszkuje to jezioro pojawiły się już w średniowieczu. Wielu, którzy rzekomo go widzieli opisuje potwora jako stworzenie o długiej szyi zakończonej paszczą i tułowiu z kilkoma lub jednym garbem oraz długim ogonem.

Świat zainteresował się Potworem z Loch Ness w 1933r. Po opublikowaniu przez lokalną gazetę zeznań świadków, którzy widzieli stworzenie podobne do wieloryba. Mimo, iż wcześniej pojawiały się już w tutejszych gazetach wzmianki o osobach, które relacjonowały swoje spotkania z Potworem, dopiero to z 1933r. wywołało lawinę takich doniesień. W ciągu roku odnotowano 50 zgłoszeń.

12 listopada 1933r. zostało zrobione pierwsze zdjęcie na którym został uwieczniony stwór. Jeden z okolicznych mieszkańców zrobił zdjęcie i miał to być portret zwierzęcia o długiej szyi i długim tułowiu. Dla wielu naukowców oglądających tę fotografię zdjęcie było niejednoznaczne. Większość podważała jakąkolwiek możliwość istnienia stwora o podanych kształtach i że zdjęcia może przedstawiać, większego wieloryba lub rekina.

Od dnia kiedy w gazetach pojawiły się pierwsze wzmianki, że Jezioro Loch Ness zamieszkuje potwór, zyskało ono nie lada sławę. Zaczęli się pojawiać badacze chcący na własne oczy zobaczyć potwora i zyskać dzięki niemu rozgłos.

Relacje osób, które twierdziły, że widziały potwora są bardzo różne. Jedni porównują go do słonia ze względu na szary kolor skóry, inni twierdzili, że ma sierść i tułów z kilkoma garbami.

W latach 60-tych XX wieku potwór bardziej aktywnie dawał znać o sobie. Z tego okresu mamy również doniesienia, że był widziany wielki stwór z płetwami z tyłu tułowia i długim ogonem. Była  to relacja świadka, który z odległości około 3 km przez lornetkę widział coś co mogło być Potworem z Loch Ness. Kolejnym dowodem na istnienie stwora, miało być zdjęcie , które zrobił w maju 1960r. Peter O’Connor. Na fotografii widoczna była jakby głowa i jeden garb, ale każdy kolejny poszukiwacz prawdy starał się podważyć dowody poprzednika, tak się stało i tym razem. Badacz Maurice Burton oświadczył, że znalazł w miejscu gdzie O’Connor robił zdjęcia worek

i słup, który miały mu pomóc w spreparowaniu zdjęcia. Autor zdjęcia nie odniósł się do tych zarzutów, ale też sam Burton nie udowodnił w żaden sposób swojej wersji.

Następnym przełomem w dochodzeniu prawdy o potworze był film nagrany przez Tima Dinsdala 23 kwietnia 1960r., film był kręcony ze wzgórza nad jeziorem i przedstawiał poruszający się garb, głowa i ogon były niewidoczne. Oczywiście ten FIM też znalazł swego krytyka, który uważał ze na filmie jest łódka z pasażerami ubranymi w peleryny, a nie potwór.

Każda próba wyjaśnienia tej zagadki, kończyła się podważeniem jej przez kolejnego znawcę tematu. Nawet ekspedycje naukowe niczego nie osiągnęły. W 1961r. Odbyła się wyprawa z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, która wykorzystała sonar do badania dna jeziora i planktonu znajdującego się w tamtejszej wodzie. Nie odnotowano żadnych anomalii, ani obiektów które mogłyby wskazywać na obecność w wodach jeziora jakiegoś dużego stworzenia.

W 1962r. Został zorganizowana wyprawa Uniwersytetu Cambridge i też mimo obserwacji przez 3 tygodnie powierzchni jeziora nie zanotowano tam śladów życia potwora.

W późniejszym okresie ekspedycji było jeszcze wiele, ale żadna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Najnowsza bo z przełomu 2003 i 2004 roku zorganizowana przez BBC była najszerszą i może najbardziej dokładną ekspedycją. Badanie odbyło się przy pomocy nawigacji satelitarnej oraz sonaru, a raczej jego 600 wiązek, które wzdłuż i w szerz sprawdziły jezioro. Nie przyniosło to oczekiwanych efektów, potwór nie został zlokalizowany.

Tajemnica jeziora Loch Ness do dziś pozostaje niewyjaśniona. Wielu uważa, że to zmyślona legenda, a wszystkie osoby, które niby widziały potwora, po prostu chciały go zobaczyć, a siła ludzkiej wyobraźnie jest niezbadana. Trudno doniesienia i rzekome dowody jego istnienia traktować poważnie, ale nie można ich też całkowicie podważyć. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tę zagadkę jaką jest Potwór z Loch Ness. Pewne jest natomiast to, że jego legenda tak zakorzeniła się w tradycji, kulturze tego regionu, że stał się on niewątpliwie atrakcją turystyczną. Jest symbolem Szkocji i jego postać fascynuje pisarzy, muzyków i filmowców.

Jedno jest pewne, że Potwór z Loch Ness będzie żył zawsze, bo jego legenda jest nieśmiertelna.

Jezioro Loch Ness jest oddalone od Bielska-Białej o 2560 km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *