Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

nauka-jezyka-obcego

Nauka języka

Język to podstawowe narzędzie służące do komunikacji między ludźmi. To język umożliwia nam przekazanie ważnych informacji drugiej osobie, wyrażenie swoich uczuć, opowiedzenie historii. Język obcy to język, którego możemy nie znać, a który może okazać się potrzebnym, abyśmy mogli zrozumieć drugiego człowieka, który się nim w danej chwili posługuje. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Język obcy w podróży

Wyjazd do obcego kraju to dobra okazja, aby nauczyć się choć kilku podstawowych zwrotów w języku obcym. Dlaczego warto uczyć się języka obcego? O wiele łatwiej nawiązać znajomości za granicą, dogadać się, zyskać życzliwość mieszkańców, czy po prostu swobodnie poruszać się po danym kraju. Warto nauczyć się języka również dlatego, że może on pomóc w sytuacji kryzysowej (np. kiedy popsuje się samochód lub gdy będziemy potrzebowali pomocy medycznej). Jeśli już zostaniemy w danym kraju na dłużej, język obcy stanie się dla nas niezbędny do funkcjonowania za granicą. Język angielski jest mową uniwersalną, najczęściej używaną przez turystów.

Studia i nauka

Studia za granicą wymagają bardzo dobrej lub biegłej znajomości danego języka obcego, głównie języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są często właśnie w języku obcym, a studenci posługują się swoim ojczystym językiem, dlatego warto podjąć naukę języka obcego, aby poradzić sobie w nowym środowisku. Możliwość korzystania za fachowej literatury czy źródeł internetowych w obcym języku to również powód dla którego warto podjąć naukę języka. Wiele źródeł naukowych nie jest tłumaczonych na dany język, dlatego nauka języka obcego jest tu szczególnie przydatna.

Praca

Języki obce to ogromny atut, którym może pochwalić się kandydat na rynku pracy. Pracodawcy bardzo często w ogłoszeniu o pracę podają znajomość języka obcego jako jedno z pierwszych wymagań. Choć standardem stała się już znajomość języka angielskiego, to coraz częściej wymagane są mniej popularne języki obce. Umożliwiają one firmie nawiązanie kontaktów z Kontrahentami, którzy posługują się tym językiem czy rozszerzenie biznesu na dany kraj. Ponadto możliwość pracy w Unii Europejskiej i otwartość zagranicznych rynków pracy powoduje, że Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych. W Polsce wielu pracodawców natomiast decyduje się wspomagać swoich pracowników w nauce języka obcego – na przykład poprzez szkolenia lub dofinansowania kursów językowych.

Język biznesu i dyplomacji

Warto uczyć się języków obcych również z powodu możliwości, które nam one oferują. Rozkręcenie biznesu za granicami kraju może okazać się dziecinnie proste, jeśli będziemy mogli założyć tam firmę i znali dobrze język. Ze znajomością języka danego kraju będzie o wiele łatwiej i ograniczone zostaną koszty, tak istotne przy raczkującym biznesie wchodzącym dopiero na rynek. Język obcy może stać się również językiem dyplomacji – nie trudno zauważyć, jak ogromną rolę odgrywa na przykład język angielski w strukturach Unii Europejskiej. Język obcy może stać się zatem językiem dialogu i porozumienia również w sprawach dużej wagi, polityce czy relacjach międzynarodowych.

Warto uczyć się języka obcego przede wszystkim dla siebie, ponieważ poszerza to znacznie nasze horyzonty i rzuca światło na nowe aspekty życia. Proces ten nieustannie może nas zaskakiwać, jest to bowiem świetny trening intelektualny – ćwiczymy pamięć, zdolność zapamiętywania oraz przyswajanie wielu dodatkowych informacji, które wiążą się niebezpośrednio z nauką języka obcego. Uczymy się bowiem nie tylko struktury języka oraz słownictwa, ale również wielu dodatkowych informacji, które możemy przeczytać na przykład w prasie obcojęzycznej (dlaczego nie czytać więc gazet w języku obcym lub słuchać radia czy oglądać telewizji?). Język obcy pozwala nam również dostrzec szereg różnic kulturowych danego kraju i daje możliwość wyrażenia o wiele więcej niż słowa, którymi posługujemy się w ojczystym języku. Języki przydają się na co dzień – być może na całe życie, bo co jeśli na końcu świata poznamy kogoś, na kogo czekamy na całe życie i będziemy chcieli opowiedzieć swojemu wybrankowi lub wybrance historię swojego życia? Nie warto czekać – warto uczyć się języków obcych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *