Geneza popularności języka angielskiego

angielski bielsko

Flaga angielska

Geneza popularności języka angielskiego nie jest skomplikowana, choć warto się zastanowić, dlaczego akurat angielski stał się tak popularny. Na całym świecie są bowiem języki, którymi posługuje się większa liczba osób niż językiem angielskim (jest to język chiński oraz hiszpański). Co zatem sprawia, że język angielski stał się najpopularniejszym językiem na całym świecie – również w Polsce?

Dlaczego język angielski?

Dominacja języka angielskiego na świecie ma swój początek w historii. Wszystko zaczęło się już w XVI wieku, gdy w czasach brytyjskiego kolonializmu Imperium Brytyjskie kontrolowało niemalże pół świata. Zwykło się mawiać, że „nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodzi słońce”. I rzeczywiście tak było, a słońce nie zaszło z pewnością nad językiem angielskim, który rozpowszechnił się przez to na całym świecie.
Wielka Brytania była potężnym graczem na arenie politycznej, miała silną gospodarkę oraz zaczęła się gwałtownie bogacić. Nic dziwnego, że język angielski stał się pożądanym językiem komunikacji z potężnym krajem europejskim. Co więcej, w XIX wieku zaczęły bogacić się Stany Zjednoczone, co jeszcze bardziej wzmocniło pozycję języka angielskiego na całym świecie.
W późniejszych czasach język angielski rozpowszechnił się na świecie poprzez popkulturę – muzykę (The Beatles, Elvis Presley, Pink Floyd), książki (Stephen King, J. K. Rowling) czy film (Steven Spielberg).
Obecnie na świecie dominuje również wiele angielskich firm, a język angielski jest podstawowym językiem, którym można komunikować się w Internecie.

Skąd wzięła się popularność języka angielskiego w Polsce?

Zaraz za dominacją, władzą i pieniędzmi kroczy język obcy kraju, który ma silną pozycję. Kiedyś w Polsce bardzo popularnym językiem był język rosyjski, ponieważ to właśnie z ZSRR Polska utrzymywała silne kontakty polityczne, handlowe i gospodarcze. Dziś w Polsce dominuje jednak język angielski – i to z wielu powodów. Polska została zarzucona trendami językowymi z zachodu (podobnie jak dawniej ze wschodu). Popularność języka angielskiego w Polsce ma wiele źródeł. Nie ulega wątpliwości, że system szkolnictwa przyjął wzorcowy model nauki dla uczniów, umożliwiając im jak najlepszy rozwój. Dlatego biorąc pod uwagę popularność języka angielskiego na świecie, nie sposób nie wykładać go w szkołach na różnych etapach nauczania. Matura z języka angielskiego to dziś coraz częściej standard w polskich liceach i technikach. Nie sposób nie znać języka angielskiego nawet na poziomie podstawowym. Język angielski otwiera drzwi w wielu aspektach życia: od możliwości przyjęcia na studia po dobrą pracę. Pracownik znający co najmniej dwa języki obce ma zapewniony lepszy start w życiu, dlatego wielu rodziców decyduje się już od wczesnych lat uczyć swoje dzieci języka angielskiego, który jest łatwo dostępny w telewizji, radiu czy Internecie. Ponadto wielu Polaków decyduje się na emigrację na Wyspy Brytyjskie. Język angielski jest obecny praktycznie w każdym aspekcie życia – jest językiem biznesu, kultury oraz mediów.

Język angielski w Polsce i w globalnej wiosce

Żyjemy w świecie, który coraz bardziej się globalizuje, a język angielski staje się spoiwem, który łączy różne kultury. Granice między państwami zaczynają się zacierać – nie dotyczą jednak one języka angielskiego. Żyjemy w zjednoczonej Europe, a jej mieszkańcy coraz częściej podróżują. Wielu z nas rodzi się w Polsce, a studiuje i pracuje w wielu miejscach na całym świecie. Co więcej, nawet żyjąc w Polsce, ale w świecie którego granice coraz bardziej się zacierają, nie unikniemy kontaktów z ludźmi mówiącymi w języku angielskim. W Polsce funkcjonuje wiele firm o zasięgu międzynarodowym, w których językiem komunikacji jest język angielski.

Język angielski obecny jest w naszym codziennym życiu. Przeglądamy Internet, słuchamy muzyki, gdzie teksty pisane są w języku angielskim czy oglądamy filmy bez polskich napisów. Język angielski stał się popularny w Polsce bardzo szybko i nie jest to proces, który zapewne szybko się zakończy. Oczywiście, tak długo jak język angielski będzie dominował w globalnej wiosce oraz w Polsce, która również jest jej częścią.

Zobacz również na szkołę języka angielskiego w Bielsku-Białej: time.edu.pl

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów edukacyjnych z zakresu nauki języka angielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *