Historia języka angielskiego

angielski bielsko-biala

mapa

W dzisiejszych czasach mało kto wątpi w popularność języka angielskiego – chętnie uczą się mieszkańcy całej Polski i większości świata. Nie jest trudno zauważyć bogactwo wyrażeń i zasób słownictwa tego języka. W czym jednak tkwi źródło tego, że angielski jest tak elastyczny, tak łatwo adaptuje nowe słowa i jednocześnie „eksportuje” swoje na cały świat?

Język angielski jest jednym z języków germańskich – mówiąc ściśle, językiem zachodniogermańskim. Na Wyspach Brytyjskich znalazł się dzięki germańskim i rzymskim osadnikom z terenów obecnych północnych Niemiec i Holandii. Ze względu na różnice dialektalne pomiędzy tamtejszymi plemionami, początkowy język staroangielski był właściwie mieszanką różnych narzeczy. W okresie późniejszym, jeden z nich zyskał przewagę – dialekt zachodniosaksoński.

Pierwotny język staroangielski, szczególnie po odejściu wojsk rzymskich z terenów Brytanii, był narażony na wpływ innych języków głównie ze względu na powtarzające się inwazje. Pierwszą z nich była inwazja wikingów, którzy jako użytkownicy języków skandynawskich zdominowali tereny brytyjskie i spowodowali, że lokalny język zaczął zmieniać się pod wpływem języków obcych.

Drugą ze znaczących inwazji, która wpłynęła na kształt języka mieszkańców Wysp Brytyjskich była inwazja Normanów w XII wieku. Do języka, który strukturę miał bardzo „germańską”, napłynęły bardziej subtelne elementy języka z grupy romańskiej. Spowodowało to, że na swój sposób ówczesna angielszczyzna była niejako językiem mieszanym, bogatym w swojej strukturze czerpiącej z zasad dwóch rodzin językowych.

Po okresie inwazji Wikingów i Normanów, nastał okres zwany okresem języka nowoangielskiego, który trwa od czasów angielskiego renesansu do dnia dzisiejszego. To okres, w którym wiele postaci historycznych i wiele wydarzeń miało wpływ zarówno na formę, jak i na zasięg języka angielskiego. Literatura angielska rozpowszechniła się dzięki Shakespeare’owi, a pierwszy słownik opracował dr Samuel Johnson. Epoka kolonializmu i Imperium Brytyjskiego sprawiła, że angielski opuścił tereny Wielkiej Brytanii i dotarł do zupełnie innych zakątków ziemi. Jego obecność w Ameryce, Kanadzie, Australii czy nawet w Indiach doprowadziła do powstania kilku odmian  tego języka.

Na chwilę obecną, język angielski jest jednym z najchętniej nauczanych języków na świecie. Także w Polsce i w Bielsku-Białej istnieją liczne szkoły językowe, które oferują naukę tego języka, umożliwiając tym samym międzynarodową komunikację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *