Jak się uczyć języka angielskiego?

Londyn widok

Londyn

Często wydaje nam się, że chęci i determinacja to połowa sukcesu. Zdarza się, że mamy odpowiednią motywację do nauki – chcemy poznać język angielski z różnych powodów: bo szef tego wymaga, bo chcielibyśmy podnieść swoje kwalifikacje, bo wyjeżdżamy, bo poznaliśmy kogoś z Anglii. Myślimy, że chcieć to móc, więc planujemy zrobić pierwszy krok  i… okazuje się, że nie do końca wiemy jak.

Brzmi znajomo? Wiele osób chce się nauczyć angielskiego, ale nie wie, jak rozpocząć naukę i jaką dobrać metodę. Jest ich tyle, ile osób uczących się języka, a każda na swój sposób skuteczna.

Od metody zależy dużo

Określenie sposobu, w który chcemy się uczyć, nie jest aż tak trudne. Wbrew pozorom, angielski należy do jednych z najłatwiejszych języków i  przy odpowiednim nakładzie pracy i czasu, każdy może go opanować. Również każdy znajdzie metodę odpowiednią dla siebie. A jest z czego wybierać!

Uczęszczanie na zajęcia w szkole językowej to najpopularniejsza metoda nauki. Organizowane kursy, czy to w grupach, czy indywidualne, oznaczają naukę pod okiem lektora na bieżąco monitorującego postępy i korygującego błędy. Często to również okazja na naukę od tak zwanych native speakerów – osób, dla których język angielski jest językiem ojczystym, bez względu na to, czy pochodzą oni z Anglii, Stanów Zjednoczonych czy Australii.

Jeśli jednak nie mamy czasu na zajęcia w szkole, pomyślmy o nauce w domu. Chociaż pozbawiona obecności nauczyciela i wymagająca dużego samozaparcia, ta metoda pozwala uczyć się w wolnym czasie, niezależnym od terminu zajęć w szkołach językowych. Kursy dla samouków, internet, filmy oglądane w oryginale i słuchanie piosenek – to wszystko może okazać się formą nauki właśnie dla tych, którzy potrafią być wytrwali w dążeniu do celu i mogą pochwalić się odpowiednią samodyscypliną.

Wizualizacja …

Nieważne, czy uczymy się sami, czy wybraliśmy kurs. Niektóre pomysły sprawdzą się zarówno w domu, jak i na zajęciach w szkole. Na początek pomyślmy, co zrobić, by nauka była przyjemniejsza. Być może warto dać szansę metodzie nauki opartej na fiszkach? To kartoniki ze słówkami, z polską i angielską wersją na każdej ze stron, które wykorzystują zmysł wzroku by uczynić naukę bardziej efektywną. Warto kupić gotowe fiszki lub stworzyć własne. Rysujmy drzewa myśli, kojarząc słowa podobne tematycznie. Robiąc notatki, korzystajmy z kolorowych pisaków, przepisujmy słówka po kilka razy. Zagadnienia gramatyczne przedstawiajmy graficznie, używajmy strzałek i wykrzykników. Zróbmy wszystko, by nasz mózg słowa kojarzył z kolorami i obrazami.

… praktyczne zastosowanie języka angielskiego

Kiedy już poznamy gramatykę i słownictwo, musimy pamiętać, by je utrwalić. Na nic największy wysiłek, jeśli szybko zapomnimy to, czego się już nauczyliśmy. Wykorzystajmy anglojęzyczne filmy i piosenki, by wsłuchać się brzmienie języka. Czytajmy wiadomości, użyjmy internetu, by poznać zagranicznych przyjaciół. Piszmy dziennik po angielsku i opisujmy w głowie wykonywane przez nas codzienne czynności. Język wykorzystywany to język opanowany!

…i kreatywność w nauce

Nawet, jeśli wydaje nam się, że znaleźliśmy już sposób na naukę i utrwalenie wiadomości, nie stójmy w miejscu. Dobrze jest myśleć o innych drogach, które można obrać podnosząc swój poziom znajomości języka. Nowe metody sprawią, że nie popadniemy w rutynę, a nauka będzie czymś stale świeżym, innym za każdym razem, gdy do niej przystąpimy. Dobrym pomysłem może okazać się wymiana opinii z innymi osobami uczącymi się angielskiego oraz lektorami oraz czytanie artykułów pisanych przez doświadczonych metodyków i językoznawców. Najważniejszym jest, by być aktywnym i stale poszukiwać nowych metod.

… szkoły językowe

Niewątpliwie pierwszym krokiem do nauki języka angielskiego jest skorzystanie z oferty w dobrej szkole językowej. Niewątpliwie wychodząc z domu, na niezależny grunt łatwiej jest skupić się na nauce i szybciej przyswaja się nową wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *