Kraje anglojęzyczne

Uczymy się angielskiego, ponieważ jest on coraz bardziej popularny i coraz bardziej potrzebny. Bez jego znajomości, czasem ciężko odnaleźć się w dzisiejszym świecie czy zrozumieć ogrom anglicyzmów przenikających do języka polskiego. Powinniśmy jednak pamiętać, że sam język angielski to nie wszystko – warto wiedzieć chociaż trochę o krajach, w których się go używa: wcale nie są one takie same, nawet jeśli język jest dla nich wspólny!

Wielka Brytania – więcej niż Anglia

Chociaż najczęściej jest z nią utożsamiana, Wielka Brytania to nie tylko Anglia. Pełna nazwa państwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. To kilka krajów, które zjednoczone pozostają pod rządami angielskiej monarchii. Anglia, chociaż pozostaje największym z nich i ma rolę dominującą, jest tylko jednym z kilku – pozostałymi są Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Anglia – kraj królowej

Największym krajem Wielkiej Brytanii jest Anglia, która niegdyś stanowiła oddzielne i niezależne państwo. To największa, pod względem ludności, część Zjednoczonego Królestwa, gdyż zamieszkuje ją ponad 80% ogólnej liczby jego mieszkańców. Ciekawym jest, że w przeciwieństwie do Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej Anglia nie posiada własnego parlamentu – władzę sprawuje parlament brytyjski, który składa się z przedstawicieli mieszkańców wszystkich państw Królestwa.

Od samego początku istnienia Zjednoczonego Królestwa Anglia sprawowała w nim dominującą rolę. Niejednokrotnie jego inni członkowie, jak Szkocja czy Irlandia, podejmowały działania mające na celu przywrócenie ich krajom pełnej niezależności. Także dzisiaj można dostrzec pewne „wrażliwe punkty” na liście tematów, które dotyczą kontaktów Anglii z innymi krajami będącymi od niej zależnymi.

Szkocja – kraj Williama Wallace’a

Chociaż największym miastem Szkocji jest Glasgow, jej stolica leży w Edynburgu. Niejednokrotnie kojarzona z mężczyznami noszącymi kilty i grającymi na dudach, ojczyzna Szkotów swoją historię poznać dała światu dzięki filmowi Mela Gibsona Braveheart – Waleczne Serce opowiadającego o Szkockim bohaterze narodowym – Williamie Wallace.

Szkocja do XVII wieku stanowiła osobne państwo, które później zostało połączone z Anglią na pomocy unii personalnej (jeden władza rządził zarówno Anglią, jak i Szkocją), po której nastąpiła unia realna w wieku XVIII. Na dzień dzisiejszy, Szkocja posiada własny parlament, ale jego przewodniczący odpowiada przez angielską rodziną rządzącą.

Ciekawostką dla osób uczących się angielskiego jest brzmienie szkockiego akcentu – nosowy sposób wypowiadania wyrazów, bardzo różniący się od tego, jak mówią mieszkańcy południowej Anglii, w połączeniu ze specyficznym szkockim slangiem, może okazać się trudny do zrozumienia nawet osobom zaawansowanym w nauce języka.

Walia – kraj Celtów

Zamieszkana przez około 3 miliony ludzi, Walia leży na zachód od Anglii i jest historyczną krainą, z której wywodzą się Celtowie. Językiem urzędowym, oprócz angielskiego, jest tutaj język walijski, którym biegle potrafi się posługiwać zaledwie 20% ludności Walii. Co ciekawe, podstawy właśnie tego języka wykorzystał angielski pisarz J.R.R. Tolkien, stwarzając język elfów w swoim fantastycznym świecie.

Podobnie jak w Szkocji, Walia posiada własne organy prawodawcze, chociaż ich zwierzchnicy podlegają bezpośrednio pod władze angielskie. Innym punktem „wspólnym” jest epizod powstania przeciw dominacji angielskiej, które ostatecznie zostało stłumione, pozostawiając Walię w rękach Anglików.

Irlandia – ziemia podzielona

Historia Irlandii, podobnie jak Szkocji i Walii, naznaczona jest walkami o niepodległość. Konflikty z Anglią sięgają średniowiecza, a u ich podstaw leżą zarówno waśnie na podłożu religijnym (Irlandia jest państwem katolickim, a Anglia – protestanckim) jak i politycznym, spowodowanym mającym miejsce przed wiekami wysiedlaniem z ziemi prawowitych właścicieli irlandzkich, by ich miejsce mogli zająć osadnicy angielscy. Wszystkie te konflikty, trwające całe stulecia, przyniosły rezultat w postaci podziału wyspy, jaką stanowi Irlandia, w 1921 roku – Irlandia Północna, zdominowana przez protestanckich potomków Szkotów i Anglików, pozostała w rękach Zjednoczonego Królestwa, a resztę powierzchni zajmuje niezależne od Anglii państwo Irlandzkie.

Ameryka – ojczyzna popkultury

Często mówi się, że Amerykę odkrył Kolumb, który w roku 1492 roku dotarł do wybrzeży dzisiejszego Portoryko. Faktem jednak pozostaje, że pierwszymi, którzy dotarli do Ameryki północnej z terenów Europy byli Wikingowie – pozostałości ich osadnictwa odnaleziono dopiero w latach 60-tych w Nowej Funlandii.

Dopiero pięćset lat później do Ameryki dotarł Kolumb, a także Giovanni Caboto (lub John Cabot), który żeglował z podobną do misją odnalezienia nowej drogi do Indii. Działał on jednak nie w służbie monarchii hiszpańskiej, a króla Anglii – i właśnie to dało Anglikom poczucie, że mają prawo do ziem w Ameryce Północnej.

Specyfika Ameryki nie opiera się jednak tylko na burzliwej historii odkryć i późniejszej wojny o niepodległość, ale również na ich rezultatach; nie jest to państwo o strukturze, do której jesteśmy przyzwyczajeni jako Europejczycy. Chociaż zjednoczone władzą głowy państwa – prezydenta – każdy stan do pewnego stopnia decyduje o sobie na własną rękę. Stąd też drastyczne różnice w systemach i regulacjach prawnych poszczególnych stanów.

Kultura Ameryki, w porównaniu z kulturą europejską, pozostaje stosunkowo uboga i Amerykanie robią wszystko, aby sobie to wynagrodzić. Choć ich tradycje są stosunkowo młode, rozprzestrzeniają się szybko i przyjmowane są nawet w innych krajach – chociażby sposób, w którym Amerykanie obchodzą Halloween czy Boże Narodzenie.

Skala, na którą rozprzestrzeniła się kultura Stanów Zjednoczonych, widoczna jest jednak przede wszystkim w mediach – popkultura amerykańska, kino z Hollywood, muzyka oraz internet niejednokrotnie powielają schematy społeczne i kulturalne przyjęte w Ameryce, przekazując je dalej w świat razem z amerykańskim sposobem bycia.

Australia – angielska, lecz inna

Spośród wszystkich państw, w którym językiem urzędowym jest angielski, najrzadziej chyba myśli się o Australii. A szkoda, ponieważ to położone na półkuli południowej państwo jest uważane za jedno z najlepiej rozwiniętych i stanowi jedno z większych używających języka angielskiego jako swojego.

Chociaż formalnie głową państwa australijskiego jest gubernator generalny Australii, reprezentuje on królową Elżbietę II, która tytuł monarchy panującego w Australii otrzymała stosunkowo niedawno, w roku 1971, na skutek decyzji parlamentu australijskiego.

W Australii, jako kraju będącym monarchią konstytucyjną, prawo głosowania przysługuje wszystkim obywatelom, którzy ukończyli osiemnaście. Co więcej, jest to nie tylko prawo, ale obowiązek, za uchylenie się od którego grozi odpowiedzialność karna! Wszyscy pełnoletni obywatele zobowiązani są do oddawania głosu w wyborach pod groźbą grzywny.

Zupełnie inaczej, w porównaniu do angielskiego brytyjskiego i amerykańskiego, postrzega się angielski australijski. W kręgach amerykańskich zdarza się wyśmiewanie specyficznego australijskiego akcentu jako ciężkiego do zrozumienia. Podobnie jak w przypadku Ameryki, po odcięciu się od wpływów Imperium Brytyjskiego, język angielski na tym terenie zaczął kształtować się sam, i choć ogólny zarys gramatyki pozostaje niezmienny, widoczne są różnice w sposobie budowania zdań, słownictwie i aspektach kulturalnych związanych z językiem, takich jak wszelkie wyrażenia potoczne i slang.

To dopiero początek!

Można pomyśleć, że we wszystkich tych krajach język pozostaje mniej więcej ten sam, z drobnymi różnicami. Jednak właśnie te różnice, a także te dotyczące kultury i społeczności Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ameryki czy Australii, sprawiają, że nauka angielskiego jest staje się ciekawsza. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o chociażby jednym z tych państw – być może wykorzystując naszą znajomość angielskiego i znajdując anglojęzyczne informacje?

Jak odwiedzić kraj anglojęzyczny?

W Bielsku-Białej znajduje się kilkadziesiąt biur podróży oferujących wycieczki turystyczne do krajów anglojęzycznych. Często zdarza się, że biura podróży i szkoły języków obcych współpracują ze sobą, oferując wakacyjne kursy językowe za granicą, w tym kursy dla pracowników firm,  dzięki którym zdobywamy praktyczną wiedzę i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *