Londyn – stolica Anglii

Londyn

Londyn

Londyn to największe miasto Unii Europejskiej, stolica Anglii i jednocześnie Wielkiej Brytanii. To trzecie co do wielkości miasto w Europie, leży w południowo-wschodniej części Wysp Brytyjskich. Tzw. Wielki Londyn skupia ponad 8 mln mieszkańców, a cała aglomeracja londyńska zamieszkiwana jest przez ok 13 mln osób. 12 gmin i autonomiczna Gmina City, tworzą Londyn Wewnętrzny, natomiast pozostałe 20 – London Zewnętrzny- tak przedstawia się podział administracyjny miasta. Osią Londynu jest rzeka Tamiza, tworząca dolinę rzeczną. Teren wokół niej jest lekko pofałdowany, z licznymi wzgórzami, co nie miało jednak żadnego wpływu na rozwój Londynu, który rozrastał się równomiernie wokół rzeki. W dawnych latach Tamiza często wylewała i aby temu zapobiec, wybudowano w 1974 r. Tamę Londyńską, która jest obecnie modernizowana.

Ślady świadczące o osadnictwie na terenie obecnego Londynu, pochodzą jeszcze sprzed inwazji Rzymian na Wyspach Brytyjskich czyli z lat przed 43 rokiem n.e. Miasto zaczęło pełnić funkcję stolicy już w XII w po przeniesieniu jej z Winchesteru. Miasto rozrastało się stopniowo, aż do czasu wielkiego pożaru Londynu w 1666 r., który strawił większą część miasta. Natychmiast zaczęto odbudowywać stolicę wg założonego planu. W tym czasie powstało wiele słynnych zabytków, z którymi do dziś miasto jest kojarzone. Znaczny rozrost Londynu nastąpił w XVIII w. kiedy to zburzono mury obronne otaczające miasto. Niedługo po tym wydarzeniu, Londyn stał się największym miastem Europy. Populacja ludzi wzrastała, za czym szedł dalszy rozwój urbanistyczny stolicy. W XIX zanotowano aż 7-krotny wzrost liczby mieszkańców. W czasie II wojny światowej miasto zostało po części zniszczone bombardowaniami, jednak nie były to takie zniszczenia jak np. w Warszawie. Po wojnie zaczęto odbudowywanie budynków, usuwanie slumsów i łączenie pasów zieleni, tak, aby otoczyły całe miasto ( London’s Green Belt).

Londyn jest wielkim centrum gospodarczo-handlowym o światowym znaczeniu. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce wśród centr finansowych świata. W mieście znajduje się kilkaset banków, trzecia co do wielkości giełda na świecie, wiele firm konsultingowych oraz ubezpieczeniowych. Odbywa się tu większość światowego obrotu walutami. Przemysłem przodującym, jest przemysł elektroniczny i komputerowy. Znajdziemy tu również m.in. filie wielkich fabryk samochodowych, siedziby przemysłu lotniczego, odzieżowego i spożywczego.

Oprócz ważnej pozycji na mapie gospodarczej, Londyn jest również siedzibą wielu opiniotwórczych gazet o międzynarodowym zasięgu. Zajmuje również czołowe miejsce na rynku wydawniczym. Swoją siedzibę w stolicy ma m.in. wydawnictwo Longman. Jest to jedno z najbardziej renomowanych wydawnictw, z którego podręczników korzystają również kursanci w Polsce.

Warto wspomnieć o transporcie w stolicy Wielkiej Brytanii. Londyńskie lotniska tworzą największy lotniczy, międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Poza tym, sieć metra, które obsługuje transport miejski, jest najstarsza na świecie. Brzegi Tamizy spięte są 28 mostami drogowymi, umożliwiającymi transport między 2 brzegami Londynu. Pomocne są w tym również 3 tunele biegnące pod dnem rzeki.

Londyn jest również jednym z ważniejszych ośrodków edukacyjnych. Uniwersytet Londyński jest jedną z największych tego typu europejskich placówek. Można do woli wybierać spośród oferty collegów, których w samym mieście jest 50. Oprócz wiedzy ogólnej, można dokształcać się z dziedzin specjalistycznych. Na wysokim poziomie znajdują się szkoły specjalizujące się w nauczaniu muzyki, aktorstwa czy też różnych dziedzin sztuk plastycznych np. projektowania ubioru.

Londyn słynie z wysokich walorów turystycznych. Jest międzynarodowym ośrodkiem kulturalnym, z siedzibami takich miejsc jak Opera Królewska Covent Garden, BBC Orchestra, Royal Albert Hall i ponad 40 teatrów. Wiele galerii i ponad 60 muzeów skutecznie przyciąga turystów nie tylko z Europy ale i z całego świata. Warto wspomnieć choćby o National Gallery, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, Muzeum Brytyjskim czy  Tate Gallery. Niezliczona ilość zabytków usytuowanych w mieście zachęca do spacerowania i zwiedzania Londynu, na co powinno się przeznaczyć minimum tydzień. Wypada wspomnieć choćby o Tower of London, ulubionym obiekcie zdjęć- Big Ben’ie, Katedrze Świętego Pawła, czy najcharakterystyczniejszym moście na Tamizie- Tower Bridge.

Bielsko-Biała leży od Londynu ok 1620 km.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Świat Języków Obcych TIME

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *